Chłodnia kominowa nr 3 w Elektrowni Opole nabiera kolorów

2016_09_08_chlodnia_kominowa_nr3Rozpoczęto malowanie powłoki zewnętrznej chłodni kominowej nr 3 (dla bloku energetycznego nr 5). Jest to element zabezpieczenia płaszcza chłodni kominowej przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.

– Już w 2009 roku Elektrownia Opole ogłosiła konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, w którym mieli przedstawić, jak wyobrażają sobie nowe bloki energetyczne i chłodnie kominowe – mówi Bernard Ptaszyński, dyrektor Oddziału Elektrownia Opole. – Celem było przyjazne wkomponowanie projektowanej inwestycji w istniejącą infrastrukturę elektrowni i lokalny krajobraz. Wszystkie prace konkursowe potraktowane zostały jako inspiracja dla autorów grafiki, a że było ich niemal 1000 to było w czym wybierać. Najlepszym okazał się projekt Pauliny Dudzik, wówczas uczennicy Publicznego Gimnazjum nr 7 w Opolu – wyjaśnia Ptaszyński.

Ib_miejsce_Paulina_Dudzik_Publiczne_Gimnazjum_nr7_OpoleDo ochrony płaszcza i konstrukcji żelbetowej zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz chłodni kominowej nr 3, posłuży ok. 31 ton żywicy epoksydowej i ok. 10 ton żywicy poliuretanowej. Dodatkowo, chłodnia od strony zewnętrznej zostanie pomalowana powłoką akrylową w 9 kolorach, która oprócz walorów dekoracyjnych stanowić będzie dodatkową ochronę konstrukcji.

– Na jednej chłodni kominowej o wysokości 185,1 m do pomalowania jest aż 4,5 ha powierzchni. Po naniesieniu farby podkładowej wykonawca rozpocznie malowanie tła w kolorze niebieskim oraz tęczy, nutek i księżyca, które z jednej strony nawiązują do innych chłodni na terenie elektrowni, a z drugiej do Opola – stolicy polskiej piosenki i festiwalu. Tęcza będzie Ia_miejsce_Paulina_Dudzik_Publiczne_Gimnazjum_nr7_Opolezarazem pięciolinią dla umieszczonych na niej nutek, które są zapisem pierwszych taktów ludowej piosenki z regionu opolskiego: „Poszła Karolinka do Gogolina”. Na cały projekt wykonawca planuje zużyć ok. 21370 litrów powłoki akrylowej – dodaje Bernard Ptaszyński.

Malowanie drugiej chłodni kominowej, dla budowanego bloku nr 6, będzie zachowane w podobnej stylistyce. Zmieniona zostanie jedynie kolorystyka, a zamiast księżyca pojawi się słońce.

Elektrownia Opole od lat dba o ład architektoniczny. Istniejące obiekty – jako pierwsze w polskiej energetyce – zostały dobrze wkomponowane w otaczające środowisko, a chłodnie kominowe z wizerunkami słońca i księżyca stały się nieformalnym logo Elektrowni Opole.

Poniżej przedstawione zostały wizualizacje bloków energetycznych nr 5 i 6 wraz z chłodniami kominowymi nr 3 i 4: