Na bloku nr 5 rozpoczął się montaż rusztu wewnętrznego kotła

Pod koniec stycznia ruszył montaż rusztu wewnętrznego kotła na bloku nr 5 w Elektrowni Opole. – Ruszt wewnętrzny należy do zakresu robót części ciśnieniowej i, podobnie jak ruszt zewnętrzny, jest montowany przy użyciu wciągników hydraulicznych – wyjaśnia Daniel Kopczyński, koordynator branży kotłowej z biura przygotowania, realizacji i rozliczenia inwestycji.

– Montaż rusztu wewnętrznego odbywa się wraz z wieszakami, stropem kotła oraz wężownicami przegrzewaczy pary, podgrzewacza wody ECO o łącznym ciężarze 3 200 ton – tłumaczy Daniel Kopczyński. – W pierwszej fazie montażu ruszt wewnętrzny zostanie zmontowany w całość na płycie kotła i podwieszony na strunach wciągników hydraulicznych (8 szt. o udźwigu 600 ton każdy) na wysokość 5 m ponad poziomem 0 m. Następnie wokół rusztu zostanie zabudowane rusztowanie elewacyjne z plandekami, które będą osłaniać przed warunkami atmosferycznymi rejon prac spawalniczych na elementach ciśnieniowych kotła.

Daniel Kopczyński tłumaczy, że na tak przygotowanym obszarze pod kotłem rozpoczną się prace spawalnicze na rurach wieszakowych i wężownicach przegrzewaczy/ECO. – Technologia przewiduje 11 etapów montażowych wężownic poszczególnych stopni przegrzewaczy polegających na montażu poszczególnych pęczków wężownic, a następnie podniesieniu całości o kolejny poziom. Operacja montażu i podniesienia rusztu na docelową wysokość planowana jest na 4 miesiące. W tym czasie zostanie wykonanych ok. 10 000 spoin doczołowych oraz 0,5 km spoin  na płetwach ekranów części konwekcyjnej – informuje.

Zakończenie montażu wężownic przegrzewaczy pozwoli na wciągnięcie rusztu na pozycję docelową 117 m i połączenie z rusztem zewnętrznym za pomocą połączeń śrubowych.
Posadowienie rusztu wewnętrznego zwolni front robót dla wykonania pozostałych połączeń elementów ciśnieniowych. Dla jednego kotła docelowo ma powstać 65 000 spoin montażowych – podsumowuje Daniel Kopczyński.

2016_01_blok5i6_kociol_nr_5_w_trakcie_montazu

Autor zdjęcia: Przemysław Marcisz