Tańszy węgiel, tańsze ciepło

– Produkcja ciepła będzie w przychodach PGE Elektrowni Opole stanowić poniżej jednego procenta. To naprawdę nie jest wielki interes i nie zamierzamy agresywnie wchodzić na opolski rynek – mówił na zebraniu w opolskim ratuszu Mirosław Skowron, prezes zarządu, dyrektor generalny PGE Elektrowni Opole.

Na zebraniu radnych Miasta Opola, które odbyło się 17 czerwca 2010 roku w opolskim ratuszu, spotkali się przedstawiciele PGE Elektrowni Opole oraz przedstawiciele Energetyki Cieplnej Opolszczyzny (ECO). Radni Miasta Opola oraz przedstawiciele ECO zapoznali się z projektami rozwojowymi PGE Elektrowni Opole – głównie związanymi z planami budowy dwóch nowych bloków energetycznych oraz możliwością dostarczania ciepła dla odbiorców zlokalizowanych w Opolu.

– PGE Elektrownia Opole zbliża się do terminu rozpoczęcia budowy dwóch nowych bloków energetycznych i jeszcze na tym etapie jest w stanie dostosować je do produkcji ciepła – tłumaczył Zbigniew Dziemidowicz, dyrektor strategii i rozwoju PGE Elektrowni Opole SA. Bez konkretnej decyzji przed rozpoczęciem budowy, nie będzie to później opłacalne.

– Kupujemy nieporównywalnie więcej węgla niż ECO, a więc płacimy znacznie niższe ceny. To w ostatecznym rozrachunku ma także wpływ na koszty produkcji ciepła – kontynuował Dziemidowicz. W naszych cenach są już uwzględnione wszelkie inwestycje ekologiczne umożliwiające eksploatację po roku 2015. ECO będzie musiało ponieść znaczne nakłady dla uporania się z tym problemem, co skokowo podwyższy cenę ciepła z ECO i dodatkowo zwiększy różnicę do ceny możliwej dostawy z elektrowni . Dzięki większej sprawności wytwarzania elektrownia zużyłaby na wytworzenie ciepła dla Opola jedną trzecia ilości węgla spalanego przez ECO. Dodatkowo spaliny będą na blokach 5 i 6 znacznie bardziej oczyszczone niż możliwe jest to na urządzeniach ECO, w rezultacie emisja (tlenków siarki, azotu, pyłu) na jednostkę ciepła stanowiłaby zaledwie kilka procent wartości emisji jednostkowych z ECO. Opole stoi przed dylematem jak przekształcić system ciepłowniczy, by sprostać ww. wymaganiom – jest kilka alternatyw – inwestycje na kotłach/blokach węglowych w ECO, przejście w ECO wyłącznie na paliwo gazowe, podłączenie ciepła z Elektrowni Opole lub też ograniczenie mocy urządzeń w ECO do jednostek spełniających przyszłe normy środowiskowe, co wiązałoby się z ograniczeniem odbiorców ciepła.

Każda ze stron zaprezentowała swoje argumenty, ale na spotkaniu nie zapadły żadne deklaracje.

Zobacz także artykuły w Gazecie Wyborczej Opole oraz w Nowej Trybunie Opolskiej (NTO).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *